Get Adobe Flash player
فرم ارزیابی اقامت اروپا

فرم ارزیابی رایگان اقامت اروپا

مشاوره اقامت اروپا
مشاوران اقامت اروپا
دانلود راهنمای اقامت اروپا

دانلود راهنمای اقامت اروپا

مشاوره اقامت اروپا از طریق تلگرام

نظرات اقامت اروپا
کانال تلگرام اقامت اروپا

اقامت اسلواکی

اقامت اروپا از راه خرید ملک

 

شاید در بسیاری از وب سایت های اینترنتی و تبلیغاتی مشاهده کنید که شرکت های زیادی وعده اخذ اقامت اسلواکی از طریق خرید املاک به شما را داده اند و ادعا مینمایند در قبال خرید آپارتمان های ارزان قیمت و یا ویلا میتوانید اقامت اروپا ( اقامت شنگن – اقامت اسلواکی ) را از طریق خرید ملک دریافت نمایید

لازم است به اطلاع برسانیم تا زمان نگارش این مطلب هیچ قانونی در اسلواکی برای اخذ اقامت از راه خرید املاک وجود ندارد و این تبلیغات کلا پایه و اساسی ندارد

اکثر کسانی که این گونه تبلیغات را انجام میدهند نماینده یا مشاور یک آژانس تبلیغاتی هستند و فاقد اطلاعات قانونی میباشند و فقط هدفشان کسب درآمد از طریق فروش املاک و دریافت کمیسیون میباشد

امور مهاجرت و اقامت نیاز به خدمات حقوقی توسط وکیل دارد . پس فریب آگهی هایی از این دست را نخورید

 

اقامت اسلواکی

 

در صورتی که تمایل دارید اقامت اسلواکی ( اقامت شنگن – اقامت اروپا ) را دریافت دارید باید بدانید یکی از بهترین و آسانترین روش اخذ اقامت کشور اروپایی شنگن را انتخاب نموده اید .

گروه مشاوران و کارشناسان اقامت اروپا با سالها تجربه و تخصص در زمینه اخذ اقامت کشور های اروپایی شنگن و تخصصا در خصوص اخذ اقامت اسلواکی  ( اقامت اروپا – اقامت شنگن ) این امکان را دارد تا در حداقل زمان  و با کمترین هزینه و ۱۰۰ % قانونی برای اخذ اقامت اسلواکی شما را یاری نماید

در صورت تمایل شما میتوانید برای اخذ وقت مشاوره اخذ  اقامت اسلواکی و یا مشاوره اخذ اقامت اروپایی شنگن با گروه مشاوران و کارشناسان اقامت اروپا با ما تماس بگیرید

 

اقامت اروپا از راه ثبت شرکت در اروپا

 

جالب است بدانید شما با اخذ اقامت شنگن از کشور اسلواکی خواهید توانست در سایر کشورهای اروپایی شنگن زندگی و یا کار کنید . ما با همکاری گروه وکلای خود در کشور اسلواکی میتوانیم برای شما مجوز کار و مجوز اقامت شنگن را بگیریم تا شما بتوانید آزادانه در سطح کشورهای اروپایی شنگن تردد  نمایید .

eghamat-mohajerat-europa

 

البته فراموش نکنید که شما بایستی کلیه کارهای مربوط به اقامت و مهاجرت و ثبت شرکت در کشور اسلواکی را فقط از طریق وکیل رسمی عضو کانون وکلا کشور اسلواکی انجام دهید . شرکت گروه مشاوران و کارشناسان اقامت اروپا شما را در  امر اخذ اقامت و مهاجرت به اروپا یاری میفرماید

اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری

در صورتی که مایل هستید از طریق سرمایه گذاری در کشور اسلواکی برای اخذ اقامت شنگن از کشور اسلواکی اقدام کنید لازم است بدانید هر نوع سرمایه گذاری بایستی در قالب یک فعالیت حقوقی تعریف شده و از این طریق شما میتوانید اقامت کشور اروپایی اسلواکی را از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت به دست آورید و در صورت تمایل به اروپا مهاجرت نمایید

 

کشور اسلواکی در حال حاضر یکی از بهترین کشورهای اروپایی است که میتواند برای اخذ اقامت از طریق آن اقدام نمود . شایان ذکر است مبالغی که شما برای مالیات  و سایر هزینه های شرکت در کشور اسلواکی میپردازید در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار ناچیز است و شما میتوانید به راحتی هزینه های سالیانه اخذ اقامت از طریق این کشور را پرداخت نمایید .

 

یکی از نکات مهم در اخذ اقامت کشور اسلواکی بحث حسابداری شرکت ها است که اکثر افرادی که از این طریق اقدام مینمایند نگران هستند که بعدا یه خاطر مباحث مالی شرکت از جمله مالیات شرکت  آیا امکان عدم تمدید مجوز اقامت شنگن صادره از کشور اسلواکی وجود دارد یا خیر ؟

 

ما میتوانیم با در اختیار داشتن پرسنل بسیار توانا در خصوص انجام امور مالی شرکت شما همچنین انجام خدمات حقوقی برای تمدید مجوز اقامت اسلواکی ( اقامت کشورهای اروپایی شنگن ) قدام کنیم

کارت اقامت و پاسپورت اسلوواکی

با دریافت اقامت اروپا از طریق اسلواکی از مزایای شهروندی اسلواکی و اتحادیه اروپا برخوردار خواهید شد و خواهید توانست در کل کشورهای اتحادیه اروپا و شنگن سفر نمایید و یا به کار، تحصیل و زندگی بپردازید. در صورتی که این راه را برای اقامت اروپا انتخاب نمایید تا ۵ سال اقامت موقت اروپا را دریافت خواهید کرد و بر این اساس شما طی مدت ۵ سال از دریافت اقامت کشور اسلواکی ، می توانید اقامت دائم این کشور اروپایی را به دست آورید و پاسپورت اروپایی داشته باشید.
سالانه هزاران نفر از سراسر جهان برای دسترسی به امکانات و زندگی بهتر در اتحادیه اروپا، به کشور اسلواکی مهاجرت می کنند. هرچند در سالهای گذشته راه های گوناگونی برای اخذ اقامت در کشورهای اروپایی وجود داشت، اما امروزه به سختی می توان امیدوار بود که بدون سرمایه گذاری های کلان و یا تخصص خاص مورد نیاز کشورهای اروپایی، موفق به دریافت اقامت دائم در اتحادیه اروپا شد.
پیمان شنگن در سال ۱۹۹۰ کنترل روادید را لغو کرد و ایست های گمرکی نیز در تمامی مرزهای داخلی حوزه شنگن برداشته شد و امکان رفت و آمد شهروندان اتحادیه اروپا برای زندگی، مسافرت، کار و سرمایه گذاری بیشتر شد.
اتحادیه اروپا هم اکنون شامل ۲۸ کشور مستقل است که مجموعا کشورهای عضو اتحادیه خوانده می‌شوند و عبارت‌اند از آلمان، اتریش، اسپانیا، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایتالیا، ایرلند، بلژیک، بلغارستان، پادشاهی متحده پرتغال، جمهوری چک، دانمارک، رومانی، سوئد، فرانسه، فنلاند، قبرس، لاتویا، لوکزامبورگ، لهستان، لیتوانی، لتونی، مالت، مجارستان، هلند، یونان و کرواسی.
به محض دریافت کارت اقامت اسلواکی، می توانند از مزایای شهروندان اروپایی همچون استفاده از بیمه، افتتاح حساب در بانک های معتبر بین المللی، خرید ملک و وام بانکی، تسهیلات دانشگاهی و خدمات درمانی بهره مند شوند و در تمامی ۲۸ کشور اتحادیه اروپا رفت و آمد نمایند. همچنین درخواست دریافت ویزا برای کشورهای امریکا ، کانادا ، استرالیا و انگلیس برای دارندگان اقامت اروپا به سهولت انجام می شود.
اخذ اقامت دائم کشور اسلواکی پس از گذراندن پنج سال از دریافت اقامت در این کشور امکان پذیر بوده و پس از آن می توان با طی مراحل قانونی پاسپورت اسلواکی را دریافت کرد. نکته ی بسیار پر اهمیت در این زمینه و بهره برداری از بیشترین تخصصهای مربوط و وکلای برتر این است که شما بدون نیاز به حضور مستمر در کشور اسلواکی و اداره کردن شرکت خود از راه دور و فقط پرداخت مالیات میتوانید به بهترین نحو اقامت خود را تمدید کنید.
– نیاز به هیچگونه سرمایه گذاری در اروپا وجود ندارد و متقاضی با تهیه راحت ترین و ساده ترین مدارک در کوتاه ترین زمان، موفق به اخذ اقامت اروپا خواهد شد
– شما مالک یک شرکت اروپایی، حساب بانکی در اروپا و اقامت یکساله اتحادیه اروپا (قابل تمدید تا٥ سال) خواهید شد. و در پایان ٥ سال، اقامت دائم و شهروندی شنگن یا همان شهروندی اروپا را دریافت خواهید نمود

شما با دریافت پاسپورت اسلواکی ( پاسپورت اروپایی ) میتوانید به ۱۵۰ کشور دنیا بدون نیاز به گرفتن ویزا سفر نمایید

برخی از این کشورها عبارتند از آمریکا ، کاناد ، استرالیا ، نیوزلند ، کره ، چین ، ژاپن ، انگلستان ، ایرلند و …. 

 

اقامت اروپا و مهاجرت به اروپا

استخدام افراد خارجی
افراد خارجی در روابط قانونی که مطابق قانون خدمات استخدام می باشد، سهیم می باشند، چرا که اگر مجوز کار یا مجوز اقامت موقت کاری داشته باشند از لحاظ وضعیت قانونی مشابه شهروندان جمهوری اسلوواکی می باشند.
پیش از ورود خارجیان به جمهوری اسلوواکی باید یک درخواست مجوز کار کتبی از یک مرجع مناسب ارائه کنند. این درخواست می تواند توسط خودشان، کارفرمای آینده شان، شخص حقیقی یا دارائی قانونی که دلیل کارشان است، ارائه شود.  این اداره مربوطه مجوز کار در حوزه محلی کار خارجی را صادر می کند.
کارفرمایان مستقر در قلمرو جمهوری اسلوواکی می توانند تنها خارجیانی که دارای مجوز اقامت برای اهداف اشتغال بکار در قلمرو جمهوری اسلواکی را هستند را استخدام کنند و این مجوز کار می بایست توسط یک اداره وابسته باشد مگر اینکه توسط قانون تصریح شده باشد. از جمله فعالیت های ای اداره در ربط با استخدام خارجیان می توان از موارد زیر نام برد:

 • اطلاع به دفتر مرکزی برای هرگونه پست خالی قابل دسترس برای خارجیان
 • تهیه اطلاعات برای خارجیان در خصوص:
  • امکانات استخدام در حوزه محلی شان
  • اعطای مجوز کار به خارجیان
  • اطلاع به دفتر مرکزی در خصوص میزان مجوز های کارداده شده در یک ماه برای مثال ۲۰ روز در طول یک ماه کاری

درخواست مجوز کار
موارد لازم جهت درخواست مجوز کار بشرح زیر می باشند:

 • نام، نام خانوادگی و تاریخ تولد
 • آدرس در کشور محل اقامت دائمی و آدرس جهت تحویل مدارک
 • شماره مدارک سفر و نام موسسه بیمه کننده
 • نام، آدرس، شماره شناسنائی و نوع فعالیت اقتصادی کارفرما
 • نوع کار، محل کار و برنامه ریزی کل هفته

تعهد کارفرمای آینده جهت استخدام یک فرد خارجی، بخشی از درخواست مجوز کار می باشد.

مجوز کار
در زمان واگذاری مجوز کار، اداره محلی مربوطه برای نیروی انسانی، امور اجتماعی و خانواده وی می بایست رسیدگی به موقعیت کارگر را در بازار را به عهده گیرد. وقتی یک پست خالی نمی تواند بوسیله یک جوینده کار ثبت شده اشغال شود، اداره صلاحیت می تواند یک مجوز کار اعطا کند.
قطع نظر از موقعیت بازار نیروی انسانی، این اداره می تواند مجوز کار را به خارجیان طبق موارد زیر اعطا کند:

 • اگر در یک قراداد بین المللی قید شود که جمهوری اسلوواکی در این خصوص مقید است.
 • فردی برای یک دوره مشخص به منظور بهبود مهارت های فنی ارشد یک شغل اجرائی(برنامه آموزش کاری) برای مدت کمتر از یک سال استخدام خواهد شد.
 • برای افراد کمتر از ۲۶ سال، فردی که درگیر حکم توقیف موقت و اتفاقی می شود در قالب کمک هزینه های ارزی دانشگاه یا در برنامه های جوان جمهوری اسلواکی شرکت می کند.
 • فردی که مجری یک فعالیت علمی یا آموزشی سیستماتیک بعنوان کارفرمای آموزشی یا کارفرمای آکادمیک یک دانشگاه و یا کارفرمای علمی، تحقیق و توسعه در فعالیت های تحقیقاتی در اسلوواکی است.
 • فردی که مجری فعالیت های معنوی بوسیله یک کلیسای ثبت شده یا جامعه مذهبی است.
 • فردی که یک مجوز برای اقامت Tolerated به او اعطا شده است و برای این موارد قانون مهاجرت موقت ۲۰۰۲/۴۸ برای اقامت خارجیان فراهم شده است.

مجوز اقامت همچنین برای خارجیانی که شرایط زیر را دارند، اعطا می شود:

 • کسانی که در محل اقامت کارفرما هستند یا کسی که یک واحد سازمانی با شخصیت قانونی کارگری خارج از قلمرو جمهوری اسلوواکی دارد ویا فردی که وی را طبق قرارداد مشتمل بر یک مالکیت حقیقی یا قانونی  جهت اجرای کار در قلمرو اسلوواکی می فرستد
 • افرادی که در ناحیه صلیب سرخ جمهوری اسلوواکی استخدام میشوند یا اینکه حداقل یک بار در هفته به این مناطق مرزی می روند که در این صورت به آنها اقامت دائم داده می شود.

درخواست مجوز کار برای خارجیانی با شرایط زیر اجباری نیست:

 • افراد دارای مجوز اقامت دائم در قلمرو اسلوواکی
 • افراد تبعیدی
 • پناهندگان سیاسی
 • مهاجران موقت
 • فعالیت های اشتغال به کار در قلمرو اسلوواکی متجاوز از هفت نمی باشد.

روزهای تقویم کاری متوالی یا کل ۳۰ روز کاری در مدت یک تقویم سالیانه، فردی است که:

 • کارمندان علمی یا آموزشی دانشگاه یا مراکز تحقیق و توسعه
 • کارگران یا شرکت کنندگان در رویدادهای علمی خاص
 • هنرمندان شرکت کننده در رویدادهای هنری
 • دانش آموزان یا شاگردان زیر ۲۶ سال
 • تامین کنندگان کالا یا خدمات در اسلوواکی یا تامین و نصب کالا
 • مطابق توافق تجاری یا اجرای تعمیرات گارانتی و کارهای تعمیراتی
 • استخدام  طبق یک قرارداد بین المللی که از طرف اسلوواکی غیر قابل فسخ است و مشخص می کند که این خارجیان نیاز به مجوز کار ندارند
 • اعضای خانواده یک فرد دیپلماتیک، کارمند یک کنسولگری یا یک کارمندسازمان دولتی بین المللی در قلمرو اسلوواکی
 • جمهوری، اگر موافقت نامه بین المللی شامل نام دولت اسلوواکی برای تضمین عمل متقابل باشد.
 • اعضای یک واحد نجات که طبق موافقت بین المللی یک کمک دوطرفه برای رفع تاثیرات تصادفات و حوادث طبیعی در مواقع کمک رسانی بشر دوستانه فراهم می کنند.
 •  اعضای ارتش یا واحد نظامی ارتش کشور اعزام کننده پرسنل( متعاقب یک موافقت نامه میان کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی و کشورهای شریک صلح با توجه به وضعیت نیروهای ارتش)
 • هدایت فعالیت های آماده سازی حرفه ای سیستماتیک در مدارس و  املاک شامل آن.
 • شبکه مدارس، زیر مجموعه های مدارس یا پیش دبستانی ها
 • ارسال شده به جمهوری اسلوواکی توسط کارفرمائی که در یک کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا مجری خدمات است.
 • شرکا یا افراد قانونی و یا اعضای یک انجمن تجاری که توسط هدایت فعالیتها در قلمرو اسلوواکی به توسعه یک انجمن تجاری کمک می کنند.
 • یا اعضای یک تعاونی یا فرد قانونی یا دیگر اعضای یک تعاونی که هدایت فعالیت هایی در زمینه کمک به یک شرکت تعاونی را دارند.
 • استخدام شده در حمل و نقل عمومی بین المللی اگر توسط یک کارفرمای خارجی به قلمرو جمهوری اسلوواکی فرستاده شده است.
 • دارای اعتبارنامه در ناحیه رسانه های اطلاعاتی

این اداره نبایستی مجوز استخدام به خارجیانی که دچار بیماری های روانی هستند یا افرادی که مجوز استخدام آنها توسط خدمات اشتغال به کار، تایید نشده است، بدهند.

اعتبار مجوز کار
زمان اعتبار مجوز کار طبق چهار حالت نامبرده زیر باطل می شود:

 • وقتی بابت زمان انقضا مراجعه می شود.
 • وقتی زمان اشتغال به کار قبل از مراجعه، پایان می یابد.
 • وقتی زمان مجوز اقامت قبل از مراجعه به فرد خارجی، پایان یابد.
 • وقتی مجوز اقامت به هر دلیلی فسخ شود.

این اداره بایستی مجوز اشتغال به کار را برای دوره کمتر از یک سال و در حالت استخدام فصلی برای کمتر از ۶ ماه طبق تقویم کاری صادر کند. در این نمونه، این دوره میان دو استخدام در قلمرو جمهوری اسلوواکی باید حد اقل ۶ ماه باشد. با توجه به موقعیت استخدام در بازار نیروی انسانی، این اداره می تواند مدت مجوز را طبق درخواست فرد خارجی تمدید کند و برای دوره کمتر از یک سال تمدید کند. شرط لازم جهت تمدید مجوز کاراین است که فرد خارجی در همان محل کار قبلی استخدام شود. افراد خارجی می بایست یک درخواست کتبی برای تمدید مجوز کار با مدت بیش از ۳۰ روز قبل از انقضاء مجوز کار، ارائه دهند.

 کارفرما موظف است ظرف مدت ۷ روز کاری پس از پایان رابطه، در خصوص امور اجتماعی و خانواده آغاز کار و پایان روابط اشتغال با خارجی به اداره نیروی انسانی اطلاع دهد.

کشورهای ‌مالتا و اسلواکی در جدیدترین آمار اتحادیه اروپا در صدر جدول رشد زمان اقامت گردشگران در اروپا قرار گرفتند.

ر اساس آخرین گزارش یکی از سازمان‌های معتبر در حوزه صنعت گردشگری وابسته به اتحادیه اروپا،‌ دو کشور مالتا و اسلواکی در صدر جدول رشد اقامت گردشگران قرار گرفتند.

به گزارش ورلد توریسم، از بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا تنها آمارهای ۱۵ کشور در زمینه زمان اقامت گردشگران در سال مالی ۲۰۱۳ – ۲۰۱۲ در دسترس بود که بر این اساس مالتا و اسلواکی در صدر این رده‌بندی قرار گرفتند.

اسلواکی با وجود ضعف در زیرساخت‌های صنعت گردشگری که علت اصلی آن قرار داشتن این کشور تحت حاکمیت اقتصاد کمونیستی در دهه‌های گذشته بوده است،‌ رشد ۹ درصدی زمان اقامت گردشگرانش را تجربه کرده است. مالتا نیز با آب و هوای مدیترانه‌ای و زمستان‌های معتدل و بارانی همانند اسلواکی رشد ۹ درصدی زمان اقامت گردشگرانش را تجربه کرده است. صنعت گردشگری یکی از ارکان اقتصاد مالتا بوده و این کشور از جاذبه‌های گردشگری طبیعی متنوعی شامل سواحل زیبا و آثار تاریخی به جا مانده از دو تمدن روم باستان و یونان باستان بهره می‌برد.

از سوی دیگر در سال مالی ۲۰۱۳ – ۲۰۱۲ زمان اقامت گردشگران در مقاصد برتر گردشگری اروپا از جمله فرانسه‌، اسپانیا و آلمان کاهش یافته است که کارشناسان علت اصلی این امر را هزینه پایین اقامت در دو کشور اسلواکی و مالتا در مقایسه هزینه بالای اقامت در فرانسه‌، آلمان و اسپانیا می‌دانند.

بر اساس همین گزارش، بلغارستان نیز که در این رده‌بندی در رتبه چهارم قرار گرفته است‌، یکی از ارزان‌ترین مقاصد گردشگری اروپا بوده و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی به دلیل هزینه کم اقامت‌، در صدر این جدول قرار گیرد.

تلاش‌های جدی بلغارستان در زمینه جذب گردشگر نیز از سال ۲۰۰۱ با جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای توسعه‌ی زیرساخت‌های گردشگری این کشور شکل جدی آغاز شده است. صنعت گردشگری بلغارستان از دهه‌های گذشته، یکی از ارکان اقتصاد این کشور ارزان محسوب می‌شود و بلغارستان به دلیل داشتن امکانات رفاهی مناسب و آثار تاریخی ارزشمند همواره یکی از مقاصد گردشگری اروپا به‌شمار می‌رفته، ولی با الحاق این کشور به اتحادیه‌ی اروپا، ناگهان تعداد گردشگران بلغارستان چند برابر شد.

پیشگامان در تاسیس‌ شرکت، تجارت کردن 
آزادی تجارت در قانون ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلوواکی جزء به جزء شرح داده شده است این قانون برای هر کس یک انتخاب آزاد اشتغال به کار و آماده سازی را علاوه بر حق معامله و اجرای فعالیت پر سود دیگری را تضمین می کند. ضوابط تجارت به ویژه با کد بازرگانی اصلاحیه سر و کار دارند. این اصلاحیه کاملا با قانون ۴۳ تا ۴۸ (قانون سابق ۵۲ تا ۵۸)  موافقت نامه  Founding  جامعه اروپا مطابقت دارد. قانون ۴۳ ممنوعیت محدوديت‌ تجارت برای ساکنین یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در خاک کشورهای دیگر را بیان می کند. همچنین همه محدودیت های مرتبط با تاسیس شرکت های فرعی ، شعبات و نمایندگی های تجاری شرکت های یک کشور در قلمرو کشور دیگر ممنوع است. از زمان الحاق جمهوری اسلوواکی به اتحادیه اروپا، ثبت تجاری و قوانین ثبت تجاری شامل موادی است که از هر گونه تبعیض بین کارفرماهای اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممانعت می کند. (بطور مثال 21 بخش جزء ۵ قانون تجاری و یا 7 بخش جزء ۷ قانون در ثبت تجاری. جزئیات بیشتر در این زمینه در فصل های جدا است.)

تجارت در سیستم قانونی اسلوواکی به عنوان یک فعالیت سیستماتیک که به صورت مستقل توسط یک کارفرمای اقتصادی تحت نام و مسئولیت خودش با هدف سودآوری اجرا می شود، تعریف می شود. اصطلاح فعالیت سیستماتیک باید در مصداق وسیع کلمه شامل فعالیت دوره فصلی یا فعالیتی در موقعیت های مختلف مانند بازارها، مسابقات ورزشی و غیره تفهیم شود. حرفه ای بودن یک ویژگی ذاتی این فعالیت است که از نقطه نظر اجرایی، به گواهی قطعی کارفرمای اقتصادی  در شرایط مراعات توسط موسس شرکت، مربوط می شود. با فرض اینکه او باید تحت ضمانت اجرائی صرفنظر از گواهی در موارد ویژه توسط قانون مواجه شود. استقلال به معنی عدم وابستگی یک کارفرمای اقتصادی به دیگران و شرکای تجاری علاوه بر ریسک پذیری در تجارت و مسئولیت پذیری در قبال فعالیت های خودش می باشد. بر اساس همین اصطلاح، قانونگذار یعنی نام تجاری کارفرمای اقتصادی که توسط قانون برای انواع مختلف شرکتهای تجاری شخصی تعیین شده است. نام تجاری نباید با نام تجاری کارفرمای اقتصادی دیگری اشتباه گرفته شود و نباید برداشت اشتباهی راجع به موسس شرکت یا فعالیت تجاری را در اذهان عمومی ایجاد کند. موسس شرکت موظف است که نام تجاری را با یک اسم اضافی بخصوص همانند "در انحلال"، "در ورشکستگی" یا " تسويه حساب" تعیین کند که این نام مشخص کننده وضعیت حقوقی کنونى شرکت است. 
کارفرمای اقتصادی طبق قانون تجارت به معنای تعاریف زیر می باشد:
الف. کسی که در دفتر ثبت تجاری ثبت شده است.
ب. کسی که بر پایه قانون تجارت داد و ستد می کند.
ج.  کسی که بر پایه قانون تجارت متفاوتی مطابق با مقررات ویژه داد و ستد می کند.
د. شخص حقيقى که سفارش‌ شده‌ در تولیدات کشاورزی و مطابق با مقررات ویژه ثبت شده است.

اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی ممکن است کارفرمایان اقتصادی باشند. بنابراین، دولت نیز یک شخص حقوقی است و به این دلیل دولت می تواند مانند یک کارفرمای اقتصادی در محدوده ای که توسط قانون تصریح شده است، عمل کند.

تجارت افراد خارجی 
افراد خارجی اجازه دارند تا در خاک جمهوری اسلوواکی تحت شرایط یکسان و در اندازه یکسان مانند اسلوواکی ها تجارت کنند مگر اینکه اظهار شود که بر خلاف قانون تجارت عمل می کنند. یک فرد خارجی می تواند مانند یک شخص حقيقى با یک محل‌ اقامت‌ یا یک شخص حقوقی با یک آدرس خارج از خاک جمهوری اسلوواکی باشد. یک شخص حقوقی اسلوواکی، به شخص حقوقی با یک آدرس در خاک جمهوری اسلوواکی اطلاق می شود. افراد خارجی که اجازه تجارت در خارج از کشور را دارند طبق سیستم حقوق اسلوواکی به عنوان موسس شرکت تلقی می شوند. دارائی یک فرد خارجی به تجارت در جمهوری اسلوواکی مرتبط است و دارائی یک شخص حقوقی با سود دارائی خارجی می تواند ملی شود یا حق مالکیت می تواند تنها بر پایه قانون محدود شود و بهره عمومی نمی تواند از راه دیگری تامین شود. در صورت چنین تصمیمی این موضوع می تواند در دادگاه ارجاع شود. در چنین وضعیتی، فرد خارجی می بایست بدون هیچ تاخیری با یک جانشین قابل‌ انتقال به خارج از کشور مطابق ارز خارجی تامین شود. همچنین در این شرایط، سیستم حقوقی اسلوواکی رعایت معاهدات بین المللی که جمهوری اسلوواکی به آنها پایبند است را تضمین می کند. در این خصوص چهار فرم تجاری برای افراد خارجی در جمهوری اسلوواکی وجود دارد.

اولین فرم شامل نتیجه معمول موافقات با شرکای اسلوواکی است و با هیچ ضوابط قراردادی دیگری مشروط نمی شود. طبق قانون تجارت، هر کسی که طبق قانون کشور مادر موسس شرکت باشد می تواند بعنوان رابط قانونی تجاری نیز باشد. روش حقوقی توافقات تجاری با مواد قابل اجرای کد بازرگانی تنظیم می شود مگر اینکه، در مواقع اختلاف، طرفین قرارداد با قانون کشور دیگر موافق باشند.

دومین فرم شامل تاسيس باصطلاح یک بخش سازمانی (دفتر شعبه) توسط فرد خارجی در اسلوواکی است. ورود به دفتر ثبت تجاری، مطابق فرآیندی است که در قانون تجارت تصریح شده است و شرط لازم برای قانوني‌ كردن‌ دفتر است. هر فرد خارجی اجازه تجارت در خاک اسلوواکی را از روزی که شرکت این شخص، یا شعبه آن، در دفتر ثبت تجاری ثبت شود، دارد و  محدوده فعالیت های تجاری وارد شده در این ثبت را در بر می گیرد. تنها شرکت یا شعبه ای ثبت می شوند که موسسه حقوقی جدید طبق قوانین دیگر تاسیس نشده است. این شعبه شخصيت حقوقى ندارد یعنی نمی تواند به تنهایی و تحت پوشش نامش به عنوان یک شخص حقوقی در دادگاه عمل کند. تنها یک شخص حقوقی ممکن است یک شخصیت حقوقی داشته باشد و به همین دلیل تنها یک موسسه حقوقی خارجی (با این توضیح که دادخواهى مربوط به شعبه معینی است) ممکن است به عنوان شاکی و نیز مدعي‌ عليه‌ در یک مرافعه‌ عمل کنند. 
این طرح پیشنهادی برای ثبت توسط یک فرد خارجی انجام می شود.

از زمانی که اسلوواکی به اتحادیه اروپا بپیوندد،  این قوانين در مورد شخص حقیقی با یک محل اقامت در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا یکی از اعضای OECD برای تجارت در خاک اسلوواکی بکار برده نخواهد شد. این نشان دهنده تدارک شرایطی برای تجارت و معامله آزاد و فراهم کردن آزاد خدمات طبق قانون ۴۳ تا ۵۰ موافقت نامه Founding جامعه اروپا می باشد. فرد خارجی مجبور است اسناد تجاری مربوط به شرکتش یا شعبه ای از آن را و نیز مکاتبات رسمی نام ثبت تجاری یا هر دفتر ثبت دیگری که در آن نوشته شده است را در کشوری که طبق قانون آن کنترل شده است، تعیین کند.

سومین فرم تجارت شامل حضور فرد خارجی در یک شرکت اسلوواکی است، جائی که افراد خارجی از حقوق یکسانی مشابه یک اسلوواکی برخوردارند. در این وضعیت ممکن است دو حالت رخ دهد :

فرد خارجی ممکن است یک موافقت نامه مشارکتی درباره تاسیس یک شرکت تجاری یا یک تعاونی با یک شخص ببندد، و اگر قانون اجازه دهد، این فرد خارجی ممکن است تنها موسس شرکت یا به عنوان شریک وی به شرکتی که وجود دارد از طریق خرید سهام یا موجودی کالا بپیوندد. هیچ اجازه خاصی برای این فرم وجود ندارد. علاوه بر این، این فرآیند توسط کد بازرگانی تعیین شده است. بنا براین افراد خارجی، در ثبت خود در دفتر ثبت تجاری باید یک سند تایید موجودیت خود ( برگرفته از ثبت تجاری کشور مادر) و در مورد اشخاص حقوقی یک رای از یک منبع قانونی درباره تاسیس یا پیوستن به شرکت ارائه دهند.

آخرین فرم تجارت، فرم نقل‌ مكان‌ آدرس یک شرکت خارجی است که به منظور تجارت در اسلوواکی تاسیس شدهاست و این قانون مطابق توافقات بین المللی که جمهوری اسلوواکی با آنها محدود شده است امکان  پذیر می باشد. همچنین برای نقل‌ مكان‌ آدرس موسسه حقوقی اسلوواکی به خارج از کشور این فرم استفاده می شود. نقل‌ مكان‌ آدرس از روزی که در دفتر ثبت تجاری وارد شد قابل اجرا است. از این راه شخص حقوقی خارجی درحقیقت یک اسلوواکی می شود اما در همین زمان روابط داخلی شرکت همچنان بر مبنای قانون کشوری که از ابتدا ملیت آن کشور را داشت اجرا می گردد. مسئوليت‌ شرکایش یا اشخاص ثالث نباید کمتر از حدی باشد که توسط قانون اسلوواکی برای یک فرم همسان یا یکسان شخص حقوقى تعیین شده است. در سه مورد آخر فرد خارجی آماده برای شروع تجارت در اسلوواکی، باید به دنبال مشاوره قضايى از یک وكيل‌ اسلوواکی باشد.

شرکت های تجاری در جمهوری اسلوواک و ویژگی های آنها 
مشاركت‌ نامحدود، مشاركت‌ محدود، شرکت با مسئوليت محدود و شرکت سهامى. آنها به عنوان موسسات مستقل حقوقی که به منظور اجرای فعالیت های تجاری تاسیس شده اند، تعریف می شوند. هرچند قانون در مورد شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های سهامی، به خاطر دلایل دیگری غیر از تجارت نیز اجازه تاسیس می دهد.

اشخاص حقیقی و حقوقی ممکن است موسسان یا شریکان یک شرکت باشند. آنها ممکن است فقط موسسان یا شرکای یک شرکت با مسئولیت محدود باشند. هرگونه سوء استفاده از حقوق شريک، به ویژه اکثریت یا اقلیت آراء در یک شرکت، با اجرای قانون ممنوع است.

از نقطه نظر کسب شخصیت حقوقی، مهم است که دو اصطلاح تعریف شود: تاسیس یک شرکت و نقطه شروع یک شرکت. یک شرکت معمولا از طریق سند امضا شده توسط همه موسسان آن که مشتمل بر اطلاعات اولیه راجع به شرکت و موسسان شرکت، نماینده ها، دارائی و وظیفه شرکت می باشد، تاسیس می شود.

یک شرکت از همان روزی که در دفتر ثبت تجاری ثبت شد بوجود می آید. تاسیس یک شرکت یعنی تشکیل شرکت تا آنجا که تعهدات و تطبیق روابط شرکا و موسسان اهمیت دارد و نقطه شروع یک شرکت یعنی امکان شرکتی مانند یک شخص حقوقی نسبت به اشخاص ثالث وجود دارد، در نتیجه آن شرکت می تواند حامل قوانین و وظائفی باشد که شخصیت حقوقی کسب می کند. این بدین معنی نیست که در این دوران شرکا مجبور به صبر کردن باشند تا حکم دادگاه در مورد ثبت در دفتر ثبت تجاری قابل اجرا شود. قبل از نقطه شروع شرکت، یعنی قبل از تصمیم دادگاه ثبت در مورد ثبت یک شرکت در دفتر ثبت تجاری، تنها افرادی که به طور ضمنی مسئول هستند می توانند به نیابت از این شرکت فعالیت داشته باشند. اگر شرکت این فعالیت ها را در مدت سه هفته بپذیرد بعد از نقطه شروعش، شرکت برای این فعالیت ها از زمان شروع مسئول است. اما امکان دارد، فعالیت های شرکای آینده یا مواد قانونی شرکت باشد و شرکت ممکن است آن وظائفی که مربوط به نقطه شروعش می شود را به عهده بگیرد.

پیشنهاد برای ثبت در دفتر ثبت تجاری باید در مدت ۹۰ روز پس از تاسیسش انجام شود.

امکان دارد که تاسیس یک شرکت و نقطه شروع آن از طریق یک نماینده تام الاختیار با قدرت کاملا" ویژه شناخته شوند.

یک شرکت ممکن است توسط یک نفر تاسیس شود. در این حالت سند مشارکت با سند تاسیس جایگزین می شود.
یک شرکت در دوران وجودش ممکن است فرم حقوقی اش را به فرم حقوقی شرکت یا تعاونی دیگری تغییر دهد. پس از تغییر فرم حقوقی، شرکت بعنوان یک شخص حقوقی منحل نمی گردد بلکه پس از ثبت تغییرات یک فرم حقوقی در دفتر ثبت تجاری یک شرکت یا یک تعاونی در فرم حقوقی بوجود می آید که تغییرات در آن انجام می شود. اجرای تغییر فرم حقوقی یک شرکت با وارد کردن تغییر فرم حقوقی در دفتر ثبت تجاری شروع می شود. یک مرحله دقیق در تغییر فرم حقوقی یک شرکت یا تعاونی تجاری در قانون تجارت در قانون ۶۹ تصریح شده است. یک شرکت در روزی که از دفتر ثبت تجاری پاک شود منحل محسوب میگردد. این انحلال با فسخ شرکت بهمراه یا بدون تسويه مقدم است البته اگر دارائی اش به جانشین حقوقی اش انتقال پیدا کرده باشد. در این سه حالت تسویه لازم نیست : اگر شرکت هیچ دارائی نداشته باشد، اگر پیشنهاد برای اعلام ورشکستگی به علت نبود دارائی رد شود یا اگر در هنگام ورشکستگی، شرکت دارائی نداشته باشد.

وجوه سرمایه گذاری و شرکت سرمایه گذار
وجوه سرمایه گذاری و شرکت سرمایه گذار اشخاص حقوقی هستند که دارائی های پولی را از سرمایه گذار ها یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور استفاده از آنها برای سودآوری در تجارت، جمع آوری می کنند.

آنها فرم های سرمایه گذاری جمعی را نشان می دهند. آنها شخصیت حقوقی و مسئولیت مال خود را دارند. آنها تنها می توانند در قالب شرکت های سرمایه گذاری تشکیل شوند. وجوه سرمایه گذاری تنها می تواند در قالب شرکت سهامی تشکیل شود و شرکت سرمایه گذار تنها می تواند در قالب شرکت سهامی و شرکت با مسئولیت محدود شکل گیرد.

علاوه بر این، شرايط عمومی یک مجوز دولتی هم برای تاسیس این شرکتها لازم است. به دنبال همین موضوع، وجوه سرمایه گذاری و شرکت سرمایه گذار در فعالیت های تجاری با استفاده از سرمایه های عمومی قانون، وظائف سختی را برای فعالیت هایش (توزیع اجبارى خطر اقتصادی، انتخاب شریک تجاری و معاملات) و مشارکت افزوده شده دولت در کنترل فعالیت هایشان را تصریح کرده است. (بیشتر در وجوه سرمایه گذاری و شرکت های سرمایه گذار در بازار سرمایه همین بخش توضیح داده شده است)

ارتباطات لازم با یک عامل خارجی
ارتباطات لازم در ابتدای شروع کار این است که یک شریک، حداقل اقامت یا جایی برای تجارت یا آدرسی در خاک کشور دیگر نسبت به شرکای دیگر مطابق با مواد قانون تجارت Catch III داشته باشد. و این زمانی قابل قبول است که تعهدات توسط قانون اسلوواکی وضع شده باشد. این شرائط ویژه با هم و به همراه شــــرائط لازم الاجرای قانون تجارت استفاده می گردند. برای این نوع ارتباطات، تعریف "ارتباطات لازم در تجارت بین الملل" استفاده می شود اما اینها ارتباطات بین الملل در معنی لغوی کلمه نیستند. عموما" راه و رسم تجارت در هر زمینه خاص در تجارت بین الملل منظور می گردد. بر پایه یک قرارداد هر روشی که توسط طرفین معاهده انتخاب شود، اگر به قدر کافی مشخص شده باشد، قابل اجرا است.

بدهکار مجبور می شود اجازه خروج، اجازه عبور یا هر اجازه اداری دیگری که برای تکمیل تعهدش در عوض اجرا لازم است را درخواست کند. طلبکار همان تعهد را در پذیرش اجرا دارد. آيين نامه حقوقی معتبر در زمان اجرا عليرغم آيين نامه حقوقی معتبر در زمان انعقاد یک قرارداد، برای وجود وظائف نامبرده در بالا قطعی است. یک درخواست قانونی برای یک جواز در حال تکمیل، منفصل می شود. یک بخش که به طور ناموفق برای یک جواز بکار برده شده، مجبور است خسارات احتمالی برای بخش های دیگر را جبران کند. در این موارد مسدود کردن قرارداد با شرائط تاخیری برای کسب یک جواز اداری بسیار موثرتر است.

برای تکمیل یک تعهد، موافقت در مورد ارز ضروری است. اگر اجرای مالی توسط طرفین قرارداد در ارز موافقت شد و بدهکار طبق این قرارداد با یک طلبکار یا طبق یک قرارداد بین المللی یا یک آیین نامه حقوقی دیگر عهد بست، باید تعهدش را با ارز دیگری با نرخ مبادله ای متوسط بین ارزها معتبر در زمانی که اجرای مالی در محل مشخص شده در قرارداد باید اتفاق می افتاد برای نرخ مبادله ای قطعی اجرا کند.

بهره در پرداخت دیرتر از موعد وجود دارد. در هنگام تاخیر در پرداخت بهره، این مبلغ با همان ارز پرداخته می شود. نرخ دیرکرد ۱% بیشتر از نرخ بهره بانک است که برای اعتبار جهت دوره هایی مطابق با دوره تاخیر بدهکار در کشور محل اقامت طلبکار می باشد. اگر طرفین قرارداد موافق باشند، در مورد ممنوعیت صادرات بیشتر کالاهای خریداری شده که خریدار را مجبور می کند در هر زمان بمحض تقاضای فروشنده برای اینکه به او ثابت کند کالاها کجا هستند، قرارداد خواهند بست. او برای حفظ تعهداتش نه تنها برای صادرات کالا در هر شرایطی بلکه وقتی کالاها توسط شخصی غیر از او صادر شد نیز مسئول است و در پی جبران خسارت ناشی از آن برای فروشنده برآید.

بواسطه توافق در مورد ممنوعیت فروش، فروشنده متعهد می شود که کالاهای معینی را به گروه های خاصی از مشتری ها یا به کشور های خاصی نفروشد یا اینکه او این کالاها را تنها در اندازه محدود یا تحت شرائط خاص توافق شده خواهد فروخت. این توافق باید در فرم نوشته شده و اعتبار آن بستگی به اعتبار قرارداد خرید قید شده دارد. 

این تعهد بعد از فسخ قرارداد توسط خریدار یا بعد از دو سال از آخرین تحویل کالا به پایان می رسد مگر آنکه هدف قرارداد، اجرای ناشی از یک قرارداد بین المللی یا حمایت از حقوق دارائی های صنعتی یا دیگر دارائیهای غیر منقول باشد، که در این صورت این زمان متقاعد کننده است.

بواسطه قرارداد در فروش انحصاری، فروشنده ضمانت می کند تا کالاهای قید شده در قرارداد را در منطقه مشخصی به شخص دیگری غیر از خریدار تحویل ندهد. این قرارداد نیز باید در یک فرم نوشته شده باشد. در طول دوره اعتبار قرارداد،  فروشنده نباید کالاهای مشخص شده را مستقیم یا غیر مستقیم به شخص دیگری در منطقه ممنوعه غیر از خریدار یا شخصی که بنا به قرارداد مستحق آن است تحویل دهد. البته این قرارداد، فروشنده را از حقش برای آگاهی دادن یا بررسى بازار در منطقه مشخص شده محروم نمی کند.

تخلف از تعهد تنها ناشی از تحویل کالاها به افراد دیگر است نه از بستن قراردادی که تعهداتی برای این تحویل ایجاد می کند. قرارداد در مدتی که در آن مشخص شده یا بعد از گذشت یک سال پس از عقد آن به پایان می رسد. این دوره اخطار در پایان تقویم ماهیانه کاری بدنبال ماه دیگر که به بخش دیگری منتقل می شود، موثر است.

اگر فروشنده کالا را برخلاف قرارداد به خریداران دیگری تحویل دهد، خریدار ممکن است قرارداد را واگذار کند و برای خسارت بوجود آمده تقاضای جبران کند.

اگر این موضوع از قرارداد یا شرائط تحت قرارداد بسته شده، نشات بگیرد و در انعقاد قرارداد، اجرای قرارداد شرکت اصلى وابسته به اجرای قرارداد جانبی برای طرفین مشخص باشد، تصور می شود که اجرای قرارداد جانبی، وضعیت تاخیری اجرای قرارداد اصلی را موجب می شود. اگر تعهدات قرارداد اصلی، قبل از موعد مقرر تمام شود، قصور در نگهداری تعهدات از قرارداد جانبی ماهیت شرائط تفکیک را دارد. منظور ما در خصوص قراردادهای وابسته کذائی که در تجارت های وابسته به هم از بین رفتند، می باشد.

تجارت های وابسته به هم موجب داد و ستدهای چند جانبه می باشند. آنها تجارت هایی هستند که در آنها چندین نفر، یک قرارداد یا چندین قرارداد بهم پیوسته می بندند که بر طبق آن بین شرکایی که مقیم در خاک کشورهای مختلف هستند، تحویل دو طرفه کالاها صورت می گیرد. تصور می شود که قیمت خرید تنها بین شرکایی که مقیم خاک همان کشور هستند پرداخت می شود.

هیچ شریکی نباید تحویل کالاها را به خاطر اینکه شریک دیگر که مقیم کشور دیگر است و یا اینکه شریک دیگری که مقیم همان کشور است، کارش را انجام نداده است، به تعویق بیندازد. شرکای مقیم در یک کشور مسئولیت شریک مقیم در کشور دیگر را به صورت ضمنی می پذیرند، این به این معنی است که طلبکار می تواند خواستار اجرای تعهدات از هرکدام از آنها شود.

اگر شریک دیگر، هنوز تعهداتش را انجام می دهد به این شرط که  منکر غرامتی که برای خسارت دبه کردن قرارداد تهیه نکند، یک شریک در تجارت ارزی چند جانبه نباید از یک قرارداد به خاطر تاخیر یکی از شرکای دیگر، کنار بکشد. جبران خسارت به خسارات اجراهایی که قبلا به خاطر کنار کشیدن از یک قرارداد ناشی شده و همچنین فسخ یک قرارداد که اجرا طبق آن تهیه شده بود و شخص ذیحق مستحق برای برگشت آن می شود، مربوط است.

الغاء یک قرارداد که تجارت ارزی چندجانبه را نشان می دهد نه تنها ناشی از فسخ این قرارداد است بلکه  ناشی از قرارداد های دیگری که نشان دهنده تجارت ارزی چند جانبه نیز می باشد. حوزه قضائی دادگاه اسلوواکی در مورد یک مشاجره یا اصول متقارن‌ با قانون شماره 97/1963  تشریک مساعی قوانین خصوصی بین المللی و قانون تابع بعنوان یک توافق نوشته شده شرکای رابطه قراردادی، قانون تنظیم کرده است. 

حمایت از سرمایه گذاری
به منظور افزایش ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی از آنجائیکه که فرض می شود، دولت اسلوواکی آمادگی تحقق یک سری از اقدامات را برای افزایش سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی در سرمایه گذاری تجارت در اسلوواکی را دارد، اقداماتی انجام شد. در مارس سال ۱۹۹۹ مفهوم "راه حل های حمایت از سرمایه گذاری خارجی در جمهوری اسلوواکی" تایید شد. این موضوع شامل اهداف، مناطق، ابزارها و اقداماتی در جهت بهبود سرمایه گذاری در اسلوواکی می باشد. این اسباب، مسائل سرمایه گذاران خارجی و نیز مشوقین محرک برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی در محدوده های رسمی، مالی و قانونی را معرفی می کند.

در سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰، بر اساس این مفهوم، چندین اقدام در جهت افزایش رقابت بیشتر در حوزه صنعت انجام شد. آنها نسبتا در رشد و نیز افزایش سرمایه گذاری خارجی موثر بودند بطوریکه حوزه های زیادی را پوشش می دهند.

-۲-۱٫ منطقه خصوصی سازی
در سال ۱۹۹۹، اصلاحیه ای بر قانون شماره ۹۲/۱۹۹۹ در مورد شرائط انتقال دارائی کشور به افراد دیگر (قانون خصوصی سازی جامع)، قانون شماره ۱۹۲/۱۹۹۵ در مورد تامین سرمایه های کشور در خصوصی سازی تشکیلات اقتصادی اهمیت استراتژیک را منسوخ کرد. این اصلاحیه توانست ۱۴ تشکیلات اقتصادی دولتی و شرکت های سهامی که ویژگی "انحصار فروش قطعی" را داشتند، خصوصی سازی کند. شرکت Slovensk telekomunike (ارتباطات از راه دور اسلواکی) از این راه در سال ۲۰۰۰ خصوصی سازی شد و در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ بخش هایی از سود دارائي‌ کشور در زمینه های مهندسی قدرت، صنعت گاز اسلوواکی، Transpetrol and Rozvodn頥nergetick頰odniky (زمینه های مهندسی توزیع قدرت) فروخته شد.

۲-۲-۲٫ مالیات و حمایت مالی
سری BA اقدامات مالی برای پشتیبانی سرمایه گذاری مستقیم خارجی توسط دولت در اول ژانویه ۲۰۰۰ پذیرفته شده است. مهمترین اقدامات شامل موارد زیر است:

 • کاهش مالیات بر درآمد برای افراد حقیقی علاوه بر کاهش قابل توجه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی (از ۴۰% تا ۲۵%) منظور شده است. از اول ژانویه ۲۰۰۴ یک نرخ مالیات یکسان بعنوان نرخ مالیات باصطلاح یکدست از همه قواعد مالیاتی برای همه انواع درآمدها با میزان ۱۹% معرفی شده است.
 • یک آیین نامه حقوقی، قابل اجرا از اول ژانویه ۲۰۰۰ ( قانون ۱۹۹۹/۳۶۶ تشریک مساعی مالیات بر درآمد ( 35
 • مقررى مالیات، دولت را قادر ساخت تا ۵ سال مرخصی مالیاتی سرمایه گذاران که حداقل ۵ میلیون یورو در زمینه تولید کالاهایی که برای ورود به اسلوواکی استفاده شدند یا صادر نشدند یا تولیداتی که جزء صادرات جهت دار سرمایه گذاری کردند را عرضه کند. این قانون برای تمام موارد حقوقی وضع شده تا قبل از ۳۱ دسامبر ۲۰۰۲ که سرمایه شریک خارجی حداقل ۷۵% باشد، بکار می رود. در وضعیت سرمایه گذاری در مناطقی با نرخ بیکاری رو به رشد بیش از ۱۵%، سرمایه گذاری تا ۲٫۵ میلیون یورو کافی است و در برخی سرویس های منتخب، شامل جهانگردي‌ و مهندسی نرم افزار تنها ۱٫۵ میلیون یورو لازم است. اگر سپرده ها سر جمع ۵ میلیون دلار شود، مقررى مالیاتی ۵۰% می تواند در ظرف پنج سال آینده بدست آید و در وضعیت سرمایه گذاری در مناطقی با نرخ بیکاری بیش از ۱۵%، ۲٫۵ میلیون یورو کافی است.
 • اصلاحیه قانون شماره 466/2000  تشریک مساعی قانون مالیات بر درآمد شامل یک عنصر جدید با نام مقررى مالیات ۳۵ است که همچنین دولت را قادر می سازد تا یک مرخصی مالیات ۵ ساله به سرمایه گذارانی که در تولید کالاها به ارزش ۴٫۵ میلیون یورو سرمایه گذاری کرده اند، ببخشد. قانون برای تمام موارد حقوقی وضع شده قبل از ۳۱ دسامبر ۲۰۰۳ که سهم شریک خارجی حداقل ۶۰% است، بکار می رود. در مناطقی با نرخ بیکاری بیش از ۱۰%، سرمایه گذاری ۳ میلیون یورو و در سرویس های منتخب (جهانگردی)، ۲ میلیون یورو کافی است. همچنین طبق این اصلاحیه امکان بدست آوردن مقررى مالیاتی تا ۵۰% در پنج سال آینده وجود دارد اگر سپرده به ارزش ۴٫۵ میلیون یورو باشد. در مناطقی با نرخ بیکاری بیش از ۱۰%، ۳ میلیون یورو است.
 • اصلاحیه در قانون مالیات بر درآمد به شماره  472/2002 اصلاح کرده است که مقررات ۳۵ و ۳۵a بطور عادی تدارک یک اعتبار مالياتى را توسط شرایط قانونی به شماره ۱۹۹۹/۲۳۱ در  سوبسيدهای دولتی معین می کند. این به این معنی است که معافیت مالیاتی می تواند در بیشترین حالت تا ۵۰% سرمایه گذاری نشان داده شده باشد. طبق انعقاد آیین نامه  58d  قوانین الحاقی 35a and 35  برای پرداخت کننده مالیاتی که برای اولین بار اعتبار مالیاتی را بکار می برد در دوره مالیاتی سال  2002 استفاده شده است.
 • تمام تخفیف های مالیات که تا کنون در قوانین ۳۵، ۳۵a و ۳۵c مقررات ۳۶۶/۱۹۹۹ تصریح شده بودند با فسخ قانون گذاري بعدی اصلاح شده اند. معافیت های مالیاتی فقط برای کاربرد پرداخت کننده های مالیاتی که حکم دادگاه مقرری مالیات برای آنها قبل از دسامبر ۲۰۰۳ صادر شده است، ادامه می یابد. معافیت مالیاتی برای دریافت کننده های مشوقین سرمایه گذاری طبق قانون ۳۶۶/۱۹۹۹ مالیات بر درآمد که با قانون گذاری بعدی اصلاح شد نیز بعد از اول ژانویه ۲۰۰۴ برای پرداخت کننده های مالیاتی که حکم دادن امتياز مشوقین سرمایه گذاری شامل مقرری مالیات قبل از ۳۱ دسامبر ۲۰۰۶ صادر شده است بکار برده خواهد شد. سزاواری معافیت برای پرداخت کننده های مالیات تا زمانی که مقرری طبق شرائط مشخص شده در حکم دادگاه در مورد دادن امتیاز به مشوقین سرمایه گذاری به طور کامل بکار گرفته شود، نگاه داشته می شود.
 • • یک عنصر نسبتا جدید در حمایت از سرمایه گذاری، توسط قانون در انگیزه های سرمایه گذاری به شماره ۵۶۵/۲۰۰۱ ارائه شده است. به موجب این قانون یک سرمایه گذار قادر خواهد بود تا یک مرخصی مالیاتی ۱۰ ساله به ارزش ۵۰% سرمایه گذاری بدست آورد. فرم درخواست برای این نوع پشتیبانی در مراحل تایید، با رای نهائی دولت بر پایه پیشنهاد وزارت اقتصاد شرطی است.
 • شرائط لازم اولیه برای کسب این پشتیبانی شامل سرمایه گذاری وسایل برای مناطق تجاری جدید، توسعه به ارزش ۴۰۰ میلیون کرونا یا ۲۰۰ میلیون کرونا در مناطقی که نرخ بیکاری بیش از ۱۰% دارند، کسب ۸۰% درآمد از فعالیت بازرگانی هسته ای می باشد. در سال ۲۰۰۲، سرمایه گذاری شرکت ها برای انگیزش های سرمایه گذاری طبق قانون ۲۰۰۱/۵۶۵ تقریبا" 5 میلیارد کرونا بکار برد. آنها شامل سرمایه گذاریHirocem Rohon ( تولید سیمان)، Gr Bvce n. Bebravou (تولید کفش) ، صنعت اتومبیل Siemens ، Michalovce (اجزاء الکتریکی ماشین) می باشند.

پارک صنعتی
ایجاد پارکهای صنعتی، وسیله دیگری جهت حمایت سرمایه گذاری خارجی، توسط سیستم های پشتیبانی است.
قانون ۲۰۰۱/۱۹۳ به پشتیبانی تاسیس پارکهای صنعتی طبق اصل " از پائین بسوی ترقی" بنیان نهاده می شود. ابتکار تاسیس پارکهای صنعتی  توسط شهرداری بوده است. منطقه ای که شهرداری برای تاسیس یک پارک صنعتی مشخص می کند در مستند سازی برنامه ریزی شده و داخلی شهرداری قید می شود.

توسعه حوزه های صنعتی طبق سوبسیدهای بودجه دولتی تا ۷۰% هزینه های مشروع می باشد. فقط شهر ها و روستاها حق استفاده از این حمایت را دارند و این موضوع در جهت آماده سازی این نواحی در این دوره است تا زمانی که دو سرمایه گذار در آنجا شناخته شوند. شهر ها و روستاها قبلا" سرمایه گذاران شخصی مقبولی را در فرآیند تصمیم گیری برای اعطای سوبسید برگزیده اند. هدف این سوبسیدها ممکن است در ساخت زیربنای فنی پارک صنعتی، جبران سلب مالکیت برخی ملزومات برای تاسیس پارکهای صنعتی، پوشش هزینه خرید یا اجاره، سرمایه جنگلی یا حمل و نقل مستقیم برخی اموال توسط جمهوری اسلواکی به سوی مالکیت روستا و شهر باشد. به منظور گرفتن کمک بلاعوض دولت، یک روستا یا شهر می بایست با ضوابط قطعی مشخصی که قانون وضع نموده است مطابقت داشته باشد. یک ارزیابی فنی توسط آزانس "سایرو" آماده می شود. اگر "سایرو" یک ارزیابی فنی مثبت را آماده کند، وزارت اقتصاد، درخواست شهرداری را به دولت اسلوواکی تقدیم می کند.این بدین معنی است که دولت جمهوری اسلوواکی با تخصیص سهمیه سوبسید بر اساس پیشنهاد وزارت اقتصاد موافق است.

اخیرا" وزارت اقتصاد جمهوری اسلوواکی چندین پروژه را برای تاسیس پارکهای اقتصادی با شرایط بسیار مطلوب جهت ارائه به سرمایه گذاران آماده ساخته است. بویژه سه پارک صنعتی و نواحی اقتصادی شامل این مجموعه هستند. یکی از آنهاپارک صنعتی"زوری" است که بر روی مهندسی برق و میکرو الکترونیک در ناحیه "مالاکی"(این پارک طبق قانون ۲۰۰۰۱/۱۹۳ تاسیس نشده است) تمرکز کرده است. پیش از این فرض قبلی تحت آماده سازی مانند "اومیوم پلاستیک(فرانسه) در این پارک وجود دارد. در یک تحقیق تطبیقی"ایمپریکا دلاسی"(کلن-آلمان) اعلام کرد که این پارک اولین پارک تاسیس شده در اروپا می باشد. از نقطه نظر گسترده تر، این پارک می بایست در ناحیه "براتیسلاوا" در اسلوواکی، "وین" در اتریش و "گیور" در مجارستانقرار داشته باشد. پارک های صنعتی جدید طبق قانون مانند پارک صنعتی "وره" و "دووکا نووس" ساخته شد. ده پارک صنعتی دیگر در مناطق گوناگون اسلوواکی در حال آماده سازی و فرآیند تایید می باشند.

اخیرا" وزارت اقتصاد جمهوری اسلوواکی، اصلاحیه ای بر قانون ۲۰۰۱/۱۹۳ مبنی بر تغییرات زیر آماده ساخته است:
بعنوان یک سرمایه گذار در یک پارک، شهرداری با ۱۰% و دولت با ۹۰% شرکت خواهند کرد و شهرداری مجاز به فروش زمین و زیر بنای فنی به یک سرمایه گذار برای تاسیس یک پارک صنعتی می باشد.

مالیات
در سال ۱۹۹۳، آخرین تجدیدنظر گسترده سیستم مالیات جمهوری اسلوواکی اجرا شد و با تغییرات اساسی موجب شد تا اقتصاد سوسیالیستی مرکزی به سیستم بازاری تغییر یابد. اگرچه، اختلاف نظر و عدم کفایت در این قوانین، اصلاخات فراوانی را نیاز دارد. انتظارات و شرایط بی شمار از قوانین مبهم ناشی می شود که دستورالعمل و تفسیر را بوجود می آورد. دستاورد این موضوع، یک محیط مالیاتی قانونی مبهم و پیچیده بود.

عملیات مالیاتی گوناگون برای مالیات های مختلف (بطور مثال: مالیات بر درآمد شخصی با طبقات درآمد وصول می شوند)، انواع مختلف درآمدهای مشمول مالیات(بطور مثال: مالیات بر درآمدهای سرمایه کمتر از مالیات بر درآمد معمولی)، انواع مختلف اشخاص مشمول مالیات (بطور مثال: امتیازات سرمایه گذاران و شعبات منتخب) دسته بندی می شود و به اثبات رسید که این نابسامانی، افراد مشمول مالیات را به سوی "بهینه سازی" قدرت پرداخت مالیاتشان با حرکت در جهت مقوله های ممتاز، استفاده توزیع مطلوب تر درآمدشان و یا حتی انتقال درآمد به اشخاص مشمول مالیات،تشویق می کند.
با صراحت می توان گفت، هدف این تجدیدنظر مالیاتی، تصحیح عیوب و نارسائی های فعلی است.

مالیات های مستقیم
مالیات بر درآمد 
قانون مالیات بر درآمد، یکی از عناصر کلیدی در سیستم مالیاتی جمهوری اسلوواکی متحمل برخی تغییرات در چندین سال گذشته شده است. این اصلاحات در تغییرات در مقررات قانونی مرتبط و تعدیل در سیاست مالیاتی کشور لازم است.
این  قانون جدید مالیات بر درآمد، فرآیند وصول مالیات بر درآمد را با حذف نرخ ویژه مالیات بر درآمد (نرخ ویژه از ۵% تا ۲۵% در نوسان است) ساده تر می کند. بعد از اول ژانویه ۲۰۰۴، اسلوواکی نرخ مالیات بر درآمد شرکتی و شخصی ۱۹% را مطرح کرد و درآمد معاف از مالیات هر مالیات دهنده  را تا ۱۹٫۲ در حداقل زندگی معتبر تا اول ژانویه در این دوره مشمول مالیات اعلام نمود. بنابراین، اساس این معافیت مالیاتی برای امسال به مقدار ۸۰٫۸۳۲ کرونا رسید. این قانون جدید مالیات بر درآمد، مالیات نقدی را حذف کرد. با هدف پشتیبانی سازمان های غیر انتفاعی، معافیت مالیاتی را برای فعالیتهای اصلی شان مطرح نمود، وقتی درآمدهای شان از فعالیت های مازاد معاف مالیات اعلام شد پس آنها از حد ۳۰۰٫۰۰۰ کرونا تجاوز نکردند. بر اساس این قانون مالیاتی، مالیات برای افرادی که درآمدشان منحصرا" از فعالیت های صنایع یدی سرچشمه می گرفت می توانستند با یک مبلغ کل تا ۶۰% کاهش یابد.

امکانات سرمایه گذاری
بر اساس اصل BIN، دو راه برای سرمایه گذاری افراد خارجی در قلمرو جمهوری اسلوواکی به شرح زیر وجود دارد:
الف) با تاسیس یک واحد سازمانی سرمایه گذاری:

 • یک کارخانه تابعه (واحد سازمانی که در اداره ثبت بازرگانی ثبت شود)
 • رئیس یک کارخانه که به تصویب کلیه فعالیت های قانونی رسیده باشدو در اداره ثبت بازرگانی ثبت شود.
 • یک واحد اجرائی دائمی (واحد سازمانی که در اداره ثبت بازرگانی ثبت شود)
 • رئیس یک موسسه دارای وضعیت قانونی رئیس یک کارخانه تابعه نیست.

ب) با تاسیس یک دفتر مرکزی در قلمرو جمهوری اسلوواکی
یک فرد خارجی، خودش بعنوان یک دارائی قانونی اسلواک محسوب می شود یا اینکه بعنوان یک شریک دارائی قانونی اسلواک که قبلا" ثبت شده است، فعالیت می کند. امکان دارد، موسسه مستقل از دارائی قانونی خانه طبق قانون تنها با یک شرکت مسئولیت محدود یا سهامی مطابقت داشته باشد. یک فرد خارجی می تواند فعالیت کند و بعنوان یک نماینده قانونی یا نماینده مجاز در صورت داشتن مجوز مسکن ثبت شود. بدنبال مطالب بالا اضافه می شود که فرد خارجی مشغول به تجارت در اسلوواکی نمی تواند از یک دفترداری حسابداری فردی برقرار کند، در بخش های بعدی در خصوص سیستم دفترداری مضاعف توضیح خواهیم داد.

 

کانال تلگرام اقامت اروپا
مشاوره اقامت اروپا – مشاوره مهاجرت به اروپا
مشاوره اقامت اروپا