Get Adobe Flash player
فرم ارزیابی اقامت اروپا

فرم ارزیابی رایگان اقامت اروپا

مشاوره اقامت اروپا
مشاوران اقامت اروپا
دانلود راهنمای اقامت اروپا

دانلود راهنمای اقامت اروپا

مشاوره اقامت اروپا از طریق تلگرام

نظرات اقامت اروپا

کانال تلگرام اقامت اروپا

اقامت لتونی

 

در مسابقه آنلاين برگزار شده ماه گذشته از سوي سايت «فرست چويس»، از لحاظ زيبايي شناسي کلاسيک، لتوني به عنوان زيباترين کشور جهان انتخاب شد.

به گزارش گروه بين الملل بازار خبر شرکت کنندگان اين مسابقه، اين کشور حوزه درياچه بالتيک با پايتخت زيباي آن، ريکا، را به عنوان کشوري با زيباترين مناظر ديدني مي‌شناسند و ۳۶ درصد از شرکت کنندگان به آن رأي دادند.

معمولاً به هنگام انتخاب جذاب‌ترين کشورها، چشم‌اندازهاي زيبا با ساحل‌هاي طبيعي و غروب آفتاب سحرآميز، انتخاب مي‌شوند، اما به نظر مي‌رسد فريبندگي و جذابيت غير عادي اين کشور اروپايي شرقي است که نظر مردم جهان را به خود جلب کرده است.

کشور لتوني داراي چشم‌اندازهاي زيبا، طبيعت سبز، پايتخت پر هيجان، قلعه‌هاي قرون وسطي، ساختمان‌هاي تاريخي و شهرهاي کوچک جذاب مي‌باشد.

شهر خورشید (Sun City) در کشور لتونی  بی شک زیباترین شهر دنیاست. این شهر که دارای تنها ۳۰۰ خانه است، در وسط جنگل برکه ای قرار دارد به صورتی که هر خانه به صورت جزیره کوچکی در وسط برکه قرار دارد.

دیدن تصاویر زیباترین شهر دنیا می تواند برای شما هم لذت بخش باشد.

 

برای دیدن ادامه مطلب کلیک کنید

 

۲۰ کشور اول انتخاب شده در اين رأي‌گيري به شرح زير مي‌باشند:

۱-لتوني

۱۱- ايرلند

۲- مکزيک

۱۲- ايالات متحده آمريکا

۳- ترکيه

۱۳- کرواسي

۴- اندونزي

۱۴- سوئيس

۵- بريتانيا

 

۱۵- استراليا

۶- ايتاليا

۱۶- کلمبيا

۷-نيوزلند

۱۷- يونان

۸- برزيل

۱۸- پرو

۹- هند

۱۹- پرتغال

۱۰-  کانادا

۲۰- فرانسه

 

 

Read the rest of this entry »


رییس جمهوری در دیدار وزیر امور خارجه لتونی:

روابط اقتصادی ایران با اتحادیه اروپا متحول می‌شود

latvia-president

رییس جمهوری در دیدار وزیرامور خارجه لتونی سیاست دولت تدبیر و امید را توسعه روابط با کشورهای دوست و تنش زدایی در عرصه بین‌المللی دانست و گفت: حل و فصل مسایل منطقه‌ای و جهانی تنها در سایه همکاری مشترک میان کشورها بدست می‌آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی با بیان اینکه لتونی از جمله کشورهایی است که جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی از گذشته با این کشور داشته است، گفت: ما خواهان توسعه روابط با کشور لتونی هستیم و از طرف جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط وجود ندارد.
دکتر روحانی با اشاره به موقعیت جغرافیایی، ظرفیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه حمل و نقل جاده‌ای و ریلی، گسترش همکاری‌ها در این زمینه را بستری مناسب برای همکاری و اتصال منطقه آسیای مرکزی به اروپا ارزیابی کرد.
رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره روابط بسیار خوبی با اتحادیه اروپایی داشته است، به مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای ۱+۵ اشاره کرد و گفت: در قدم اول مذاکرات و با توسعه روابط بانکی و اقتصادی شاهد تحول در روابط با اتحادیه اروپا هستیم. 
دکتر روحانی با بیان اینکه مذاکرات ما تا دستیابی به توافق نهایی و جامع ادامه دارد، گفت: ایران مصمم است تا مذاکرات به سرانجام مطلوب طرفین ختم شود و مطمئنیم این اراده در طرف مقابل هم وجود دارد.
رییس جمهوری به مساله تروریسم و افراطی‌گری در منطقه و جهان و پیامدهای آن در افغانستان، عراق، لبنان و سوریه را اشاره کرد و گفت: تروریسم و افراطی‌گری از جمله مسایلی است که نیازمند همکاری همه جانبه همه کشورهاست و ایران آماده گفت و گو، مذاکره و همکاری با لتونی در همه عرصه‌ها بویژه در موضوع مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری است.
دکتر روحانی گفت: در بخش اقتصادی و تعامل بخش خصوصی دو کشور ایران و لتونی آماده است تا با مهیا کردن همه شرایط زمینه برای جذب سرمایه‌گذاری در دو کشور فراهم شود.
رییس جمهوری با اشاره به ریاست دوره‌ای لتونی در اتحادیه اروپا در سال آینده اظهار امیدواری کرد که ارتباطات دو جانبه ایران و لتونی نزدیکتر شود و این به نفع دو کشور و کل اتحادیه اروپا خواهد بود.
ادگاس رینکه ویچ وزیر امور خارجه لتونی نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رییس جمهور کشورش به دکتر روحانی، مذاکرات خود را با مقامات بلند پایه کشورمان خوب توصیف کرد.
وی گفت: لتونی بسیار مشتاق است که روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی توسعه دهد.
وزیر امور خارجه لتونی با اشاره به ریاست دوره ای کشورش در اتحادیه اروپا در سال آینده اظهار امیدواری کرد همکاری ایران در سطح دو جانبه و در چارچوب اتحادیه اروپا توسعه یابد.
وی موفقیت و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای را تحسین کرد و گفت: امیدوارم در این زمینه موفقیت جامع و کامل در مذاکرات هسته‌ای ایران حاصل شود و فصل تازه‌ای نیز برای همکاری بین اتحادیه اروپا و ایران آغاز شود.
وی در ادامه با بیان اینکه برای مبارزه با تروریسم بین‌المللی همه باید متحد شویم گفت: متأسفانه تروریسم به منطقه ما هم سرایت کرده و مشکلاتی را بوجود آورده است.

 

تعطیلات رسمی کشور لتونی در سال 2015

تاریخ

مناسبت

January-1

New Year's Day

March-25

Commemoration Day of victims of the Communist Terror

May-1

Constitution Day

May-4

Proclamation of Independence, Declaration of the Republic of Latvia

May-9

Memorial Day of Victims of World War II

June-14

Commemoration Day of victims of the Communist Terror

June-23

Ligo Day

June-24

Midsummer Festival (St John's Day )

July-4

Commemoration of Jewish Genocide

November-11

Lacplesa Day

November-18

National Day

December-25

Christmas Day

December-26

St. Stephen's Day

پارلمان لتونی اصلاحاتی را به قانون مهاجرت افزوده است که چگونگی دریافت اجازه اقامت توسط سرمایه گذاران خارجی و اعضای خانواده آنان در این کشور عضو اتحادیه اروپا در آن قید شده است.

این قوانین جدید که از اول سپتامبر ۲۰۱۴ به اجرا در می آید مربوط به شرایط دریافت اجازه اقامت افرادی می باشد که در لتونی املاک و مستغلاتی خریده اند یا نوعی سپرده را که ویژه سرمایه گذاران می باشد و نباید کمتر از پنج سال مدت داشته باشد را در بانک لتونی گذاشته اند.

مطابق این اصلاحات، حداقل ارزش املاک و مستغلات برای چنین معاملاتی به ۲۵۰,۰۰۰ یورو افزایش یافته است. با توجه به اینکه حداقل ارزش املاک مزروعی چنین املاکی ۸۰,۰۰۰  یورو است. اگر ارزش املاک مزروعی پایینتر از این میزان باشد، ارزشیابی ارزیاب رسمی مورد نیاز است تا تعیین کند که ارزش آن برای خرید و فروش کمتر از ۲۵۰,۰۰۰ یورو نمی باشد. این شرایط در مورد خرید املاک و مستغلات در تمام مناطق لتونی صدق می کند.

بنابراین اصلاحات، املاک و مستغلات خریده شده باید دارای یک کارکرد مرتبط باشد و امکان توسعه وجود داشته باشد.داشتن یک نقشه زمین بدون وجود هیچ ساختمانی در آن،  داشتن زمین کشاورزی یا درختکاری به عنوان ملک جهت گرفتن اجازه اقامت در لتونی تلقی نمی شود. میزان پرداختی برای گرفتن اجازه اقامت ۵% ارزش ملک تعیین شده است.

پیش از اعمال اصلاحات، سرمایه گذاران می توانند املاک ومستغلات را مطابق با شرایط و ضوابطی که تا کنون اعتبار داشته است- حداقل ارزش آن در شهرهای ریگا و یورمالا و دیگر شهرهای بزرگ ۱۴۳,۰۰۰ یورو و در  مناطق ۷۲,۰۰۰  یورو می باشد. قانون پیش بینی می کند که شرایط و ضوابط معتبر کنونی در مورد معاملات املاک و مستغلات ثبت شده در سیستم ( ثبت زمین) تا ۳۱ اوت ۲۰۱۴ اعمال گردد.

جهت گرفتن اجازه اقامتی که از طریق سپرده گذاری در بانک لتونی میسر است، مدت سپرده گذاری تغییر نکرده است. بااین وجود، از اول سپتامبر، سرمایه گذاری که می خواهد اجازه اقامت بگیرد باید ۲۵۰۰۰ یورو نیز به صندوق دولت بپردازد.

شرایط و ضوابط گرفتن اجازه اقامت از طریق تبدیل سرمایه به تجارت تغییر نیافته است- از ۳۵۰۰۰ یورو یا ۱۵۰,۰۰۰ یورو است که بستگی به تعداد کارمندان و بازده سالانه شرکت دارد.

سرمایه گذاران از اول ژانویه ۲۰۱۵ فرصت گرفتن اجازه اقامت را از طریق خرید اوراق بهادر بدون بهره به ارزش اسمی ۲۵۰,۰۰۰ یورو خواهند داشت و باید ۲۵۰۰۰ یورو نیز به صندوق دولت پرداخته شود.

داشتن اجازه اقامت لتونی به دارنده آن و خانواده ایشان امکان ماندن بصورت دائم را می دهد ( که شرایطی اجباری نمی باشد) و آنان می توانند به تمام کشورهای عضو شینگن نیز بدون ویزا سفر کنند.

 

اقامت لتونی

لتونی یکی ازکشورهای عضو اتحادیه اروپا (شینگن) و از نظر جغرافیایی در دریای بالتیک واقع شده .

قانون مهاجرت جمهوری لتونی امکان بدست آوردن اقامت ۵ سالهرا برای اتباع خارجی در این کشور را فراهم میکند. متقاضیان بعد از۴سال و بعد از تمدید و اتمام دور دوم اقامت خود در لتونی میتوانند جهت اخذ پاسپورت اقدام نمایند.

دارندگان اقامت لتونی با توجه به اینکه این کشور عضو اتحادیه اروپا میباشد، می توانند به کلیه کشورهای عضو پیمان شینگن بدون اخذ ویزا مسافرت نمایند. 

مزایا:

دریافت اقامت کشور لتونی از طریق خرید ملک، یکی از سریعترین برنامه های اقامتی میباشد. زمان کل مراحل اجرای اخذ اقامت بین ۳ تا ۶ ماه بطول می انجامد. و یکی از نازلترین روشهای اقامتی از طریق سرمایه گذاری در اروپا می باشد.

اقامت لتونی که از طریق خرید ملک انجام می پذیرد، سرمایه گذار، صاحب کل سرمایه گذاری خود است و به همین دلیل سرمایه گذار(مالک) حق اجاره و یا زندگی در آن ملک را دارا میباشد.

زندگی کردن در لتونی برای متقاضی الزامی نیست و متقاضیانی که اقامت لتونی را دارا هستند ،می توانند آزادانه به تمامی کشورهای عضو اتحادیه شنگن به مدت حداکثر ۹۰ روز در طی ۶ ماه سفر کنند. آنها می توانند بدون نیاز به ویزا از سفر به کشورهای دیگر لذت ببرند. در حال حاضر در بسیاری از کشورهایی که در معرض از دست دادن ارزش پول می باشند و در خط هشدار هستند ،داشتن اقامت لتونی به سرمایه گذاران این اجازه را می دهد که داراییشان را به بانک ها و موسسات مالی بین المللی  این کشور انتقال دهند. در ضمن هیچ شرط خاص اقامتی برای متقاضیان جهت حفظ اقامت خود وجود ندارد.

شرایط اخذ اقامت :

اتباع خارجی پس از خرید ملک در لتونی واجد شرایط اقامت این کشورخواهند شد.

در شهر ریگا پایتخت لتونی، مبلغ خرید املاک باید بیشتر از ۱۵۰/۰۰۰ یورو باشد. واگر ملک خارج از ریگا باشد ،مجموع خرید ملک باید بیشتر از ۵۰/۰۰۰ لتز (واحد پول لتونی) یا ۷۵/۰۰۰ یورو باشد. اتباع خارجی الزامی برای زندگی در لتونی ندارند زیرا هیچ شرطی جهت حفظ اقامت در این کشور وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز:

– توان مالی جهت خرید ملک  . مبلغ خرید ملک باید حداقل ۱۵۰/۰۰۰ یورو در شهر ریگا(پایتخت) و ۷۵/۰۰۰یورو خارج از پایتخت میباشد.

– فرزندان زیر ۱۸ سال به عنوان وابسته تلقی می شوند و چنانچه فرزندان بالای ۱۸ سال بخواهند اقامت خود را حفظ نمایند باید دانشجوی تمام وقت دانشگاه باشند و یا به عنوان فرد غیر وابسته ملک خریداری کنند. مبلغ خرید ملک برای فرزندان بالای ۱۸ سال:

– باید حداقل ۷۵۰۰۰ یورو باشد.

– متقاضی موظف به تهیه بیمه درمانی خود می باشد.

– متقاضی باید اثبات نماید که سرمایه خود را از طریق قانونی بدست آورده است.

عدم سوء پیشینه و عدم مشکل حاد پزشکی.

ارائه پاسپورت معتبر.

در صورت تمایل برای اخذ اقامت اروپا از لتونی میتوتنید از طریق ثبت شرکت در لتونی و یا خرید املاک لتونی اقدام به اخذ اقامت لتونی نمایید و از این طریق اقدام به مهاجرت به اروپا نمایید کلیه عملیات اقامت لتونی  و ثبت شرکت در لتونی ( ثبت شرکت اروپایی توسط وکیل رسمی لتونی ( گروه وکلای مهاجرت اروپا ) و تحت نظر وکیل مهاجرت به لتونی انجام میگردد .

 

جمهوری لتونی

 

 

Latvijas Republika
لتونی
پرچم  
شعار ملی: Tēvzemei un Brīvībai
سرود ملی: Dievs, svētī Latviju!

 

 

پایتخت
(و بزرگترین شهر)
ریگا
شرقی′۶°۲۴ شمالی′۵۷°۵۶
زبان(های) رسمی زبان لاتویایی
حکومت جمهوری
نام حاکمان
• رئیس جمهور
• نخست‌وزیر
والدیس زاتلرس
ایوارس گودمانیس
موارد منجر به تشکیل
از شوروی
۶ سپتامبر ۱۹۹۱
مساحت
مساحت ۶۴٬۵۸۹کیلومتر مربع (۱۲۴ام)
‌آب‌ها (%) ۱٫۵
جمعیت
سرشماری ۲٬۲۷۰٬۷۰۰
(۱۴۳ام)
تراکم جمعیت ۳۶‎/km۲‏ (۱۶۶ام)
تولید ناخالص داخلی (تخمین ۲۰۰۸)
مجموع ۴۰.۴۲۰ بیلیون دلار (۹۲ام)
سرانه ۱۷,۸۰۰ دلار (۴۶ام)
شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۷) ۰.۸۵۵ (بالا) (۴۵ام)
واحد پول لاتس (LVL)
منطقه زمانی EET (ساعت جهانی+۲)
تابستانی (DST) EEST (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .lv
پیش‌شماره تلفنی +۳۷۱

 

 

جمهوری لتونی (که لاتویا و لِتلَند هم نامیده شده)، کشوری است در شمال اروپا که کشور میانی در بین سه کشور حوزه بالتیک به‌شمار می‌آید.

همانند اکثر دیگر کشورهای اروپایی، نام این کشور نیز در زبان فارسی از نام رایج آن در زبان فرانسوی یعنی Lettonie گرفته شده‌است. در زبان لتونیایی اما این کشور را لاتویا (Latvija) و به انگلیسی نیز آن را لاتویا (Latvia) می‌گویند. در زبان آلمانی به آن لتلاند (Lettland) می‌گویند که این نام نیز به شکل «لتلند» در زبان فارسی شناخته‌شده است.

لتونی توسط روسیه از مشرق، استونی از شمال، لیتوانی از جنوب، بلاروس از جنوبشرقی و دریای بالتیک از مغرب احاطه شده است. پایتخت لتونی ریگا است. جمعیت این کشور دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و واحد پول آن لاتس است. مساحت این کشور ۶۴٬۵۸۹ مربع است و از کم‌جمعیت‌ترین و کم‌تراکم‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. آب‌وهوای این کشور معتدل و فصلی است.

زبان لتونی از زبان‌های هندواروپایی است و به همراه زبان لیتوانیایی شاخه بالتیک از خانواده زبان‌های هندواروپایی را تشکیل می‌دهد. زبان‌های شاخه بالتیک با زبان‌های اسلاوی هم‌چون روسی، در یک شاخه نیستند و از آن‌ها جدا هستند.

۶۲ درصد از مردم این کشور از قوم لتونیایی و حدود ۲۷ درصد روس هستند. حدود ۷۷ درصد از مردم این کشور مسیحی و حدود ۲۳ درصد نیز پیرو دیگر ادیان یا بی‌دین هستند. از میان مسیحیان لتونی تنها ۷ درصد به امور مذهبی پرداخته و به کلیسا می‌روند.

لتونی پیش‌تر با نام جمهوری سوسیالیستی لتونی، یکی از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی بود و در ۲۱ اوت ۱۹۹۱ از شوروی اعلام استقلال کرد.

تاریخ
نیاکان هندواروپایی مردم لتونیایی در حدود آغاز هزاره سوم پیش از میلاد در کرانه خاوری دریای بالتیک سکونت گزیدند. این مردم بعدها مسیرهایی تجاری را با روم و بیزانس باز کردند که از آن برای صادرات کهربا که در محل یافت می‌شد و وارد کردن فلزات قیمتی استفاده می‌کردند. در سال ۹۰۰ پس از میلاد چهار قبیله جداگانه بالتیکی در سرزمین لتونی سکونت داشتند که نام آن‌ها کورونی‌ها، لاتگالی‌ها، سلونی‌ها، و سمیگالی‌ها بود. نام لتونی از نام قبیله لاتگالی گرفته شده‌است. در آن زمان یک طایفه فنلاندی‌زبان به نام لیوونی نیز در بخشی از خاک لتونی امروزی سکونت داشت.

سده‌های میانه
اگرچه مردم محلی قرن‌ها در تماس با جهان خارج بودند اما یکپارچگی فرهنگی آنان با بقیه جامعه اروپایی بیشتر در سده دوازدهم روی داد. نخستین مبلغان مسیحی که از سوی پاپ فرستاده شده‌بودند به دنبال گرواندن مردم این ناحیه به مسیحیت با قایق‌های خود در مسیر رودخانه داوگاوا حرکت کردند اما گروش مردم محل به دین جدید به آسانی صورت نگرفت و در برابر آن مقاومت شد. در دوره‌های بعد صلیبیون آلمانی به لتونی فرستاده شدند تا با زور اسلحه مردم را به پذیرش مسیحیت وادار کنند.

در اوایل سده سیزدهم آلمانی‌ها در بخش بزرگی از لتونی کنونی فرمانروایی می‌کردند. این مناطق تسخیرشده همراه با منطقه جنوب استونی یکی از ممالک صلیبی را تشکیل می‌دادند که ترا ماریانا (سرزمین مریم) یا لیوونیا نام گرفته بود. در سال ۱۲۸۲ ریگا، و بعداً شهرهای کسیس، لیمباژی، کوکنسه، و والمیه‌را به اتحادیه تجاری گروهی از شهرهای شمال اروپا که اتحادیه هانزا نام داشت پیوستند. ریگا به مرور تبدیل به یکی از نقاط مهم در بازرگانی شرق و غرب شد و تماس فرهنگی نزدیکی با اروپای غربی پیدا کرد.

دوره معاصر
سده‌های شانزده، هفده، و هیجده دگرگونی‌های بزرگی را برای ساکنان لتونی در پی داشت، از جمله دوران اصلاحات، فروپاشی دولت لیوونی، و سپس تقسیم شدن قلمرو لتونی میان قدرت‌های خارجی.

جمهوری سوسیالیستی لتونی شوروی در سال ۱۹۴۰، پس از اشغال آن توسط ارتش اتحاد جماهیر شوروی و ضمیمه‌شدن آن به خاک این کشور تشکیل شد. بین سال‌های ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۴ و در طی جنگ جهانی دوم، این جمهوری توسط ارتش آلمان اشغال شد. اما پس از عقب‌نشینی آلمان‌ها، دوباره تحت سلطهٔ اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت. پارلمان لتونی، در ۴ مه ۱۹۹۰ استقلال لتونی را از اتجاد جماهیر شوروی تصویب کرد. استقلال کامل این جمهوری در تاریخ ۲۱ اوت ۱۹۹۱ روی داد.

سیاست
رئیس جمهور در این کشور قدرت اجرایی چندانی ندارد و بیشتر مسئولیت‌ها به عهده مجلس و نخست‌وزیر است. مجلس لتونی ۱۰۰ کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. همین نمایندگان رئیس جمهور را با رای‌گیری برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌کنند.

رئیس جمهور نخست‌وزیر را معرفی می‌کند و این دو نفر اعضای کابینه را. کابینه باید از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

در مردادماه ۱۳۹۰ مردم لتونی در یک همه‌پرسی تاریخی رای به انحلال پارلمان این کشور دادند. این نخستین همه‌پرسی از این نوع بود که طی ۲۰ سالی که از جدایی لتونی از اتحاد جماهیر شوروی می‌گذرد، در این کشور بر‌گزار شد.

برگزاری این همه‌پرسی پس از آن کلید زده شد که ماه مه پیش از آن والدیس زاتلرس، رئیس جمهوری پیشین لتونی از اختیارات خود به عنوان رئیس جمهوری استفاده کرد تا پارلمان را منحل کند اما این تصمیم وی می‌بایست توسط اکثریت رای‌دهندگان در لتونی پشتیبانی می‌شد. رئیس جمهوری پیشین لتونی پیش از این از اقدام قانونگذاران پارلمان این کشور در جلوگیری از تحقیقات درباره فساد مالی میان قانون‌گذاران و بازرگانان لتونی خشمگین شده بود. یک هفته پس از آن، قانونگذاران که در لتونی هر چهار سال یک بار رئیس جمهوری را انتخاب می‌کنند، با ریاست جمهوری مجدد زاتلرس مخالفت کرده و آندریس برزینس، رقیب وی که یک قانونگذار ثروتمند است را انتخاب کردند. بسیاری از مردم لتونی با زاتلرس هم‌عقیده هستند که سیاستمداران و تجار ثروتمند در لتونی از طریق روابط کاری و شخصی با قانون‌گذاران پارلمانی و یا حتی با ورود به پارلمان به عنوان قانون‌گذار، نفوذ بسیار زیادی در سیاست پیدا کرده‌اند.

زبان
مردم این کشور به زبان‌های شاخه بالتیک و عمدتاً به زبان لتونیایی و لاتگالی تکلم می‌کنند.

در درازای تاریخ لتونی دارای پیوندهای پرآشوبی با کشورهای آلمان، سوئد، روسیه و لهستان بوده‌است و همواره چهره‌ای چندفرهنگه داشته‌است. در روند اشغال این سرزمین به دست شوروی میان سال‌های ۱۹۴۰-۱۹۴۱ و سپس ۱۹۴۵-۱۹۹۱ سیاست روسی‌سازی آن دولت اثر بسیاری بر زبان لتونیایی گذارد. در این دو دوره نزدیک به یک‌سوم لتونیایی‌ها تبعید شدند و یا آزارهایی دیگر بدان‌ها روا داشتند. همچنین کوچاندن بزرگ مردمانی از روسیه، اوکراین و روسیه سفید از سوی شوروی به لتونی شمار لتونیایی‌زبانان را از ۸۰درصد در سال ۱۹۳۵ به ۵۲درصد در ۱۹۸۹ کاهش داد. بسیاری از این کوچندگان هرگز کوششی در آموختن لتونیایی ننمودند.

پس از استقلال دوباره لتونی در ۱۹۹۱ سیاست نوین آموزشی درباره زبان لتونیایی طرح شد و هدف نخستین آنان آموزش زبان اقلیت‌ها در نظامی دوزبانه بود.

پس از استقلال لتونی، روس‌زبان‌های لتونی، که حدود یک سوم جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، بارها از تبعیض علیه خود شکایت کرده‌اند. در بهمن‌ماه ۹۰ (فوریه ۲۰۱۲) نتایج یک همه‌پرسی در لتونی مشخص کرد که مردم این کشور با تبدیل زبان روسی به یک زبان رسمی در این کشور مخالفند.

تقسیمات کشوری
لتونی استان به معنای رایج در دیگر کشورها ندارد و به ۱۱۰ شهرستان و ۹ «شهر جمهوری» تقسیم شده‌است. این ۹ شهر عبارتند از: داوگاوپیلس، یکاب‌پیلس، یلگاوا، یورمالا، ویدزمه، لیه‌پایا، رزکنه، ریگا، والمیه‌را، و ونتس‌پیلس. در لتونی چهار منطقه تاریخی وجود دارد با نام‌های کورلند (کورزمه)، لاتگالیا، ویدزمه، و زمگاله. به منظور ایجاد توازن در توسعه اقتصادی مناطق مختلف کشور، در سال ۲۰۰۹ پنج «منطقه برنامه‌ریزی» برای لتونی در نظر گرفته شد.

جغرافیا
لتونی در شمال اروپا و در کرانه‌های خاوری دریای بالتیک قرار دارد. از نظر زمین‌شناسی، خاک این کشور در بخش شمال شرقی پوسته پایدار اروپای شرقی واقع شده‌است. مساحت این کشور ۶۴٫۵۸۹ کیلومتر مربع است که ۶۲٫۲۴۹ ک.م. آن را خشکی و ۲٫۳۴۰ ک.م. را پهنه‌های آبی تشکیل می‌دهد.

کل طول مرزهای خاکی این کشور ۱۰۷۸ کیلومتر است (۳۴۳ کیلومتر با استونی، ۲۹۲ کیلومتر با روسیه، ۱۷۱ کیلومتر با بلاروس و ۵۷۶ کیلومتر با لیتوانی). طول خط ساحلی آن با دریای بالتیک نیز ۴۹۴ کیلومتر است. بزرگ‌ترین دریاچه کشور دریاچه لوبانس و عمیق‌ترین دریاچه آن دریدزیس است که ۶۵٫۱ متر عمق دارد. طولانی‌ترین رودخانه‌ای که از لتونی می‌گذرد داوگاوا نام دارد که ۱۰۰۵ کیلومتر درازا دارد که ۳۵۲ کیلومتر آن از خاک لتونی می‌گذرد. بلندترین نقطه لتونی گایزینکالنس با ۳۱۱٫۶ متر ارتفاع است.

شهرها
لتونی از کم‌تراکم‌ترین کشورهای اروپا است. از ۷۷ شهر این کشور، تنها ۲۳ شهر جمعیتی بالاتر از ده‌هزار نفر دارند. ۶۸ درصد از مردم لتونی در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند و ۳۲ درصد روستانشین‌اند. جمعیت بزرگ‌ترین شهرهای لتونی:

    ریگا – ۷۰۲٫۸۹۱
    دائوگاوپیلس – ۱۰۳٫۹۲۲ (نام تاریخی: Dünaburg)
    لیه‌پایا – ۸۴٫۰۷۴ (نام آلمانی: لیباو Libau)
    یلگاوا – ۶۴٫۸۹۸ (نام آلمانی: میتاو Mitau)
    یورمالا – ۵۵٫۸۵۸
    رزکنه – ۳۵٫۰۷۴
    ونتس‌پیلس – ۴۲٫۷۳۴ (نام المانی: وینداو Windau)

آب‌وهوا
لتونی آب‌وهوایی معتدل، بَرّی و نیمه‌مرطوب دارد. لتونی کشوری چهارفصل است. تابستان‌ها در این کشور گرم، زمستان‌ها سرد و یخبندان، و شمار روزهای مرطوب و بارانی نیز نسبتاً زیاد است. زمستان‌های سخت و برفی با دماهای منفی ۳۰ درجه به طور مکرر پیش می‌آید. هوای بهار و پاییز ملایم و معتدل است.

اقتصاد
فراورده‌های صادراتی این کشور شامل چوب و محصولات چوبی، ماشین‌آلات و تجهیزات، فلزات، منسوجات و مواد غذایی است که به کشورهای لیتوانی، استونی، روسیه، آلمان، بریتانیا، سوئد، و دانمارک صادر می‌شود.

واردات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و وسایل نقلیه است که از کشورهای آلمان، لیتوانی، روسیه، استونی، لهستان، فنلاند، سوئد، و بلاروس وارد می‌شود.

لتونی که از سال ۲۰۰۴ در اتحادیه اروپا عضویت دارد و در نظر دارد از سال ۲۰۱۴ یورو را رواج دهد، جزو بیست و پنج کشور از بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپاست که سی و یک ژانویه ۲۰۱۲ در بروکسل با پیوستن به پیمان مالی بین‌الدولی اروپا با این معاهده انضباط مالی موافقت کردند. هدف از این پیمان، تقویت هماهنگی سیاست‌های اقتصادی و بهبود اداره هفده عضو منطقه یورو است. شماری از کشورهایی که از یورو استفاده نمی‌کنند نیز در این معاهده مالی شرکت می‌کنند. لتونی اقدامات مندرج در این معاهده مالی را در چارچوب تلاش برای رهایی از شدیدترین رکود سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و بر اساس برنامه کمک مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول به ارزش هفت و نیم میلیارد یورو انجام داده‌است.

مردم
در سال‌های اخیر با موجی از مهاجرت شهروندان خود به بریتانیا و آلمان مواجه بوده که برای کار و زندگی بهتر کشور خود را ترک کرده‌اند.

فرهنگ
پیشینه فولکلور لتونیایی به‌ویژه رقص و آوازهای محلی به بیش از هزار سال پیش می‌رسدو بیش از ۱٫۲ میلیون متن و ۳۰ هزار تصنیف از آوازهای محلی شناسایی شده‌است. اجرای نمایش‌های تئاتر و موسیقی کر و موسیقی کلاسیک از هنرهای محبوب در این کشور هستند.

نخود فرنگی خاکستری و ژامبون عناصر اصلی در غذاهای لتونیایی هستند. سوپ ترشک نیز توسط لتونیایی خورده می‌شود. نان تیره‌رنگی به نام روپیه‌مایزه که از چاودار درست می‌شود نام ملی لتونی به‌شمار می‌آید.

سعی داریم با پاسخ به پرسشهای شما عزیزان در خصوص اخذ اقامت لتونی و مهاجرت به لتونی کمی راه را برای شما عزیزان هموار نماییم

البته این سوالات به صورت پرسش و پاسخ برای همه قابل مشاهده خواهد بود

پس لطفا شماره تماس یا ایمیل خود و یا دیگران را در این قسمت ننویسید

لطفا برای ارسال سوال خود به لینک زیر مراجعه نمایید

 

پرسش و پاسخ اقامت لتونی و مهاجرت به لتونی

در صورتی که اولین بار است که از وب سایت ما بازدید مینمایید لطفا ابتدا فرم کاتالوگ را پر بفرمایید

کاتالوگ و راهنمای رایگان طی ۲۴ ساعت از طریق پست الکترونیک برای شما ارسال خواهد گردید

مشخصات متقاضی کاتالوگ خدمات اقامت اروپا و مهاجرت به اروپا

 

تاییدیه ضد اسپم

در صورتی که نیاز به مشاوره در خصوص مسائل اقامت دارید لطفا ابتدا فرم ارزیابی ما را پر بفرمایید تا بتوانیم با اطلاعاتی که از شما دریافت میکنیم بهتر به سوالات شما پاسخ بدهیم

برای پر کردن فرم ارزیابی بر روی لینک زیر کلیک کنید

فرم ارزیابی اقامت اروپا 

کانال تلگرام اقامت اروپا

راهکارهای اقامت اروپا
مشاوره اقامت اروپا – مشاوره مهاجرت به اروپا
مشاوره اقامت اروپا